Plastové okná vo farbách

Táto téma sa na prvý pohľad môže zdať skôr ženská, čo nie je úplne pravda. Veľakrát sa však veľký význam farbe okien nepripisuje, čo je škoda. Preto sme sa rozhodli trošku Vám plastové okná vo farbách, ktoré máte k dispozícii. Pri výbere nových okien je jednou z našich prvých otázok: „V akej farbe budú plastové okná, ktoré chcete vymeniť?“ A od toho momentu nás nezaujímajú len rozmery, murivo a rôzne technické parametre, ale celkový vzhľad, ktorým môžete zmeniť celkový dojem z Vášho príbytku.

Ako začať?

V krátkosti, najzákladnejšia farba pre plastové okná je biela. Je to zároveň najekonomickejší variant a najčastejšia voľba pri výmene okien na bytových domoch.

Ako druhá možnosť pri plastových oknách je tzv. 1-stranná laminácia. Je to možnosť zvoliť inú farebnú lamináciu z vnútornej alebo vonkajšej strany okna (tá druhá zostáva v štandardnej bielej). Toto môžme zo skúsenosti povedať, je veľmi obľúbená možnosť či už pre majiteľov domov alebo bytov. Pri bytoch to dáva slobodu vybrať si farbu do interiéru podľa svojich predstáv, a zároveň zachovať vonkajší vzhľad bytovky – variant biela von/farba dnu. Pri rodinných domoch je to najmä z dôvodu ceny, pretože jednostranne farebné okná sú lacnejší variant ako obojstranne. A to najmä pri viacgeneračných domoch, kde je počet okien väčšinou veľký a rozpočet sústredený skôr na lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako na dizajn. Zároveň sa táto možnosť volí najmä pri „priemyselných“ farbách ako šedá, modrá, zelená a pod, pretože interiér je predsa len jednoduchšie ladiť k neutrálnej bielej farbe ako k niečomu extravagantnejšiemu.

Tretia možnosť sú plastové okná v obojstrannom farebnom prevedení, teda okná sú z interiéru aj exteriéru inej farby ako bielej. Toto je vo väčšine prípadov voľba rodinných domov, kedy majitelia nechcú eurookná, no zároveň chcú okná „drevené“ dizajnom.

Salamander plastové okná vo farbách

Salamander plastové okná vo farbách

Častá voľba – plastové okná v štandardných farbách

Výrobcovia profilov Aluplast, Salamander, Gealan, z ktorých okná a dvere ponúkame, majú všetky farebné variácie rozdelené na štandardné a neštandardné.

Medzi štandardné farby patrí u všetkých zlatý dub, orech, mahagón, tmavý dub. Nie tak dávno bol pridaný antracit s pieskovanou štruktúrou, na základe požiadaviek zákazníkov. A prečo sú tieto farby štandardné? Je to na základe Vášho dopytu. Preto sa kľudne môže stať, že sa prejdete po dedine a v celej ulici nenájdete plastové okná inej farby ako zlatý dub. Keď to vidíte u suseda a páči sa Vám to, samozrejme chcete také isté. Podobne je to teraz aj s antracitom, ten sa veľmi často vyberá do novostavieb – najmä na bungalovy.

Štandardné farby plastových okien majú niekoľko výhod – termín výroby trvá väčšinou rovnako ako pri bielych oknách a tak isto vnútorné a vonkajšie parapety vieme zladiť v týchto farbách.

Čo tak zmena – plastové okná v neštandardných farbách

Keď máte v sebe aspoň trošku odvahy odlíšiť sa od ostatných a vybrať si skutočne podľa toho, čo sa páči Vám, určite neváhajte a minimálne si prezrite farebný vzorkovník celý. Každý z vyššie uvedených výrobcov ponúka veľmi širokú farebnú paletu krásnych dekorov, z ktorých mnohé pôsobia oveľa prirodzenejšie ako napríklad už spomínaný zlatý dub. V ponuke sú nielen drevodekory, ale aj niekoľko odtieňov sivej (áno, na výber sú aj iné odtiene sivej ako antracitová), krémová, béžová, modrá, bordová, červená, … Ak chystáte novostavbu, porozprávajte sa o tom s architektom, ktorý Vám to aj vizuálne navrhne do Vašej stavby a poradí Vám aj s výberom farby fasády. Pokiaľ rekonštruujete a je v pláne aj zateplenie a obnova fasádnej farby, väčšina miešacích centier ponúka aj bezplatnú možnosť vizualizácie fasády na niekoľkých príkladoch vzorových domov. Tu si tak isto viete zvoliť farbu strechy, okien, dverí, aby ste videli, ako to s Vami vybratou fasádou bude hrať.

Máme pre Vás ďalšiu dobrú správu – u nás stoja plastové okná v neštandardných farbách takmer to isté ako v štandardných. Príplatok je cca 5% z ceny okien (v porovnaní so štandardnou farbou), čo je napríklad pri cene okna 150,00 Eur bez DPH v štandardnej farbe +7,50 Eur za okno v neštandardnej farbe. Keď zvážite fakt, že okná najbližších x rokov meniť určite nebudete, stojí to za zamyslenie. Jediné, s čím treba počítať, je dlhší termín dodania. Tieto farebné laminácie sa nedržia skladom v takých množstvách ako štandardné, preto sa termín predlžuje.

Aluplast plastové okná vo farbách

Aluplast plastové okná vo farbách

Čo z toho vyplýva?

Pri výbere nových okien riešite okrem tepelnoizolačných vlastností a umiestnenia ventilačiek aj ďalšiu významnú vec, ktorou je farba plastových okien. Okrem bielych okien ponúkame okná aj v štandardných farbách ako zlatý dub, orech, mahagón, tmavý dub alebo orech. O niečo zaujímavejšie, no cenovo porovnateľné sú plastové okná v neštandardných farbách, kde je paleta veľmi široká a vie si tu vybrať naozaj každý. Cenovo sú štandardné a neštandardné farby porovnateľné. Preto si vyberte podľa toho, čo sa Vám páči a nebojte sa odlíšiť od susedov 🙂

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na Facebooku a na Google+ a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z cien všetkých našich služieb a produktov (platí na neakciový tovar).