Doplnky k plastovým oknám

V súčasnosti je výmena starých okien za nové bežnou záležitosťou. Väčšinou sa zákazníci zaoberajú hlavne profilom okna, menšiu pozornosť už obracajú na doplnky k plastovým oknám, ktoré k výmene patria rovnako.

Vonkajšie a vnútorné parapety

Štandardne so zákazníkmi pri objednávaní okien riešime vonkajšie a vnútorné parapety, tieniacu techniku a siete proti hmyzu. Ideálne je objednávať vnútorné aj vonkajšie parapety zároveň s oknom, nakoľko pri osádzaní plastových okien je dobré vymeniť aj tie. Ak máte záujem o osadenie okien vrátane prevedenia prác, samozrejmosťou je zameranie stavebných otvorov (bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo prerábku). Ak sa rozhodnete len o objednanie plastových okien bez prác, v tomto prípade si všetky potrebné rozmery zadávate. Záruka za plastové okná ako tovar platí štandardne aj v tomto prípade po dobu 24 mesiacov.

Čo sa týka vnútorných parapetov, na výber ponúkame plastové a drevotrieskové parapety. Častejšou voľbou sú plastové parapety nakoľko sú cenovo výhodnejšie, ale i napriek tomu sú zo spoľahlivého materiálu s vysokou odolnosťou a možnosťou výberu farby, ktorú ladíme k plastovému oknu. Šírka vnútorného parapetu by mala byť taká, aby cez múr presahoval maximálne 3 – 5 cm, aby to pôsobilo prirodzene a nie rušivo. Taktiež by nemal prekrývať zvrchu radiátor, čo by bránilo vykurovaniu miestnosti. Súčasťou dodania vnútorných parapiet sú aj bočné krytky, tzv. koncovky.

Vonkajšie parapety objednávame z tvrdeného hliníkového plechu o hrúbke 1mm alebo 2mm. Aj tu je možnosť výberu farby ladiacej k plastovému oknu. Na výber je zo širokej ponuky vzorkovníka RAL. V prípade novostavby odporúčame myslieť na hrúbku zateplenia (pokiaľ budete zateplovať). Pri novostavbách je ideálne osadiť parapety neskôr, ako samotné okná – podľa náväznosti ostatných stavebných prác, ako postupujú. Súčasťou aj vonkajších parapiet sú bočné krytky, ale tak isto rohové krytky alebo spoje (pokiaľ treba položiť parapet k rohovému oknu alebo k oknu s väčším rozmerom).

Tieniaca technika

Z tieniacej techniky máme si môžete u nás vybrať:

  • interiérové horizontálne žalúzie (celotieniace)
  • interiérové vertikálne žalúzie
  • drevené a bambusové interiérové žalúzie
  • roletky Climax
  • exteriérové žalúzie predokenné

Pri rekonštrukciách bytov alebo domov sú najčastejšou voľbou interiérové horizontálne žalúzie. Tieto doplnky k plastovým oknám sú najčastejšie volené hlavne kvôli cene a farebnej škále, ktorá je v štandardnej ponuke veľmi široká. Ich výhodou je jednoduchá inštalácia a ovládanie pomocou retiazky. Farbu lamely štandardne vyberáme do všetkých miestností rovnakú, pokiaľ nemáte inú požiadavku. V prípade objednávky spolu s prácou, opäť je súčasťou výmeny žalúzií aj ich zameranie (pokiaľ ide o dodávku a montáž žalúzií bez výmeny plastových okien). Ak si ich u nás objednáte bez práce, rozmery zmeriate jednoducho – šírka a výška skla z interiérovej strany.

Siete proti hmyzu

Ako posledné doplnky k plastovým oknám z pravidelne objednávaných sú siete proti hmyzu. Bežne dávame klasické pevné siete na otváravo – sklopné okná (tzv. ventilačky). Hliníkový rám siete sa ladí farebne k exteriérovej časti okna. Môže byť klasicky iba nastriekaný farbou alebo zalaminovaný v rovnakom dekore ako okno (v prípade okien inej farby ako bielej, hlavne pri drevodekoroch ako napr. zlatý dub, orech, …). Čo sa týka sieťoviny, tá je vyrobená z vlákna, ktoré nepodlieha korózii a dobre znáša teplotné rozdiely. Niekedy zákazníci, najmä ak sa jedná o siete, ktoré budú na nižších podlažiach, potrebujú zosilnenú sieťovinu. Vtedy je tu možnosť objednať hliníkovú sieťovinu tzv. proti hlodavcom. Čoraz častejšie sa zaujímate aj o siete na balkónové dvere. Tu ponúkame buď otváravú dverovú sieť alebo navíjaciu. V prípade, že to priestor dovolí, odporúčame otváravú sieť proti hmyzu, ktorá má dlhšiu životnosť a vyznačuje sa jednoduchou montážou, kde sa do rámu okna uchytí pomocou pántov. Je tu možnosť ju doplniť aj o prielez pre mačku či psa. Treba ale brať ohľad na to, že otváravá sieť sa otvára do exteriéru, teda uberá priestor z balkóna alebo lodgie pri otvorení. Preto je do menších priestorov lepším variantom samonavíjacia sieť proti hmyzu. Samonavíjacia sieť pozostáva z navíjacieho bubna, vodiacich líšt, sieťoviny a samonavíjacieho mechanizmu. Zatvára sa pomocou bočnej magnetickej lišty, ktorá musí zaklapnúť. Pre ľahkú manipuláciu je z vnútornej aj z vonkajšej strany madielko.

Bližšie informácie k sieťam proti hmyzu nájdete >TU<

Zhrnutie

Doplnky k plastovým oknám sú dôležitou súčasťou pri výmene pôvodných drevených okien za nové plastové okná. Ide hlavne o vonkajšie a vnútorné parapety, ktoré dolaďujú technické vlastnosti okna po výmene. Ďalšími funkčnými doplnkami sú interiérové žalúzie a siete proti hmyzu. Tu je ponuka veľmi široká – vyberať môžete okrem funkčnosti aj podľa dizajnu alebo použitého materiálu. Všetky tieto doplnky k plastovým oknám sú vhodné na všetky typy okien, bez ohľadu na ich funkciu (od pevných presklení až po posuvné systémy).

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na Facebooku a na Google+ a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z cien všetkých našich služieb a produktov (platí na neakciový tovar).

siete proti hmyzu