Tieniaca technika

Poznáte ten pocit, keď je konečne víkend, Vy si chcete pospať, ale ráno Vás zobudí slnko, ktoré svieti priamo do Vašej spálne? Riešenie tohto problému je vo Vašich rukách. Tieniaca technika, ktorej je v súčastnosti na trhu veľké množstvo, zabezpečí Vášmu príbytku príjemný chládok, tieň, súkromie a v niektorých prípadoch až úplnú tmu, keď k Vám slnečné lúče ráno nepreniknú a v kľude môžete dosnívať svoj sen.

Tieniaca technika – interiér

Vonkajšie rolety, žalúzie, rôzne vnútorné tienenie, markízy, to je sortiment, ktorý vieme ponúknuť. Ako dlhoročný predajca okien máme prehľad, čo zákazníci najviac požadujú.

Najčastejšie žiadané sú stále interiérové horizontálne žalúzie. Ich výhodou je jednoduchá montáž a tiež ovládanie. Cenová dostupnosť tejto tieniacej techniky je tiež plus. Sú to vlastne hliníkové lamely, ktoré sú na výber v rôznych farbách. Pre náročnejších zákazníkov je možnosť objednať ich aj v rôznych drevodekoroch.

Ich súčasťou je tzv. nosník, ktorý je v hornej časti žalúzií. Ten sa dá tiež farebne zladiť ku oknám, rovnako ako lamely. Čo sa týka montáže, zvládne to šikovný domáci majster. Po bokoch nosníka sú krytky, ktoré stačí zhodiť, pomocou šróbov nosník uchytiť do zasklievacích líšt na okne a krytky znovu nahodiť. Okrajom lamiel je po celej výške vedený silón, ktorý sa zase uchytí v spodnej časti okna, tak isto do zasklievacej lišty, pomocou tzv. hríbika. Žalúzie sa ovládajú bočnou retiazkou, ktorá sa uchytí do koľajničiek, aby neprekážala. Tieto prvky sú súčasťou žalúzií. V prípade záujmu sa všetky dajú doobjednať aj samostatne (v prípade, že sa niektorá časť časom opotrebovala alebo poškodila). Je vhodné, aby sa pred samotným objednaním a montážou tieniaca technika najprv zamerala. V tomto prípade stačí odmerať šírku a výšku skla z interiérovej strany okna, na ktoré sa bude žalúzia montovať. Tieto interiérové žalúzie sú celotieniace – pri otočení lamely z jednej alebo druhej strany vytvárajú rovnaký tieň. Zároveň platí všeobecné pravidlo, čím tmavšiu farbu lamely si vyberiete, tým väčšiu tmu vytvorí. Dajú sa použiť ako pri plastových, tak i pri drevených oknách. Pri hliníkových oknách sú už menej populárne.

Ďalšou možnosťou sú bambusové žalúzie a rolety. Je to tieniaca technika pre náročnejších zákazníkov, ktorí majú radi prírodné materiály. Pôsobia veľmi elegantne a štýlovo. Rovnako hovoríme o tienení z interiérovej strany okien v horizontálnom prevedení. V prípade bambusových roliet je možnosť ich buď rolovať alebo skladať. Tieto sú dostupné v rôznych modelových prevedeniach a farebných variáciách.

Poslednou možnosťou interiérového tienenia sú vertikálne žalúzie a látkové roletky. V obidvoch prípadoch sú použité textilné materiály, kde je na výber veľké množstvo farieb:

  • Vertikálne žalúzie sú tvorené z pásov impregnovanej látky. Ukotvenie a ovládanie je zabezpečené koľajnicami uchytenými buď na strope alebo stene. Výhodou tejto tieniacej techniky je možnosť prekryť aj väčšie plochy. Preto sú častým riešením aj v kanceláriách. Naviac, zákazníci ich využívajú nielen na tienenie, ale často aj na predeľovanie miestností.
  • Látkové roletky fungujú na princípe navíjania, dokážu nahradiť záclony i závesy. Môžete si efektívne regulovať intenzitu tienenia. Sem môžeme zaradiť aj tzv. roletky „deň/noc“. Pri nich sa striedajú pásy látky priehľadnej a nepriehľadnej. Manipuláciou môžeme nastaviť ľubovoľnú mieru zatienenia a meniť vzhľad roletky podľa chuti.

tieniaca technika

Tieniaca technika – exteriér

Ako prvé do tejto kategórie určite patria vonkajšie žalúzie a rolety:

  • Vonkajšie žalúzie sú najpoužívanejšou vonkajšou tieniacou technikou. Je tu možnosť ovládania ručne kľukou alebo elektropohonom. Elektrické ovládanie je kvôli komfortu výhodnejším riešením. Používajú sa k zatieneniu okien a presklení najmä moderne stavaných rodinných a bytových domov. Rovnako je táto tieniaca technika vhodné riešenie pre zatienenie aj administratívnych budov.
  • Vonkajšie rolety sú produkt, ktorý sa teší stále väčšej obľube, pretože svojou plnou funkčnosťou a cenovou dostupnosťou plnia potreby aj zákazníkov, ktorí riešia takúto formu tienenia pri rekonštrukciách. Vonkajšie rolety sú na to ideálne, keďže dokážu prekryť celý otvor, v ktorom je okno a tým sa ešte prípadné úniky tepla minimalizujú. Taktiež nie je zanedbateľná protislnečná ochrana a tiež ochrana proti hluku. Dajú sa ovládať ručne i motoricky.

Ako posledný produkt ponúkame markízy. Hlavnou výhodou markíz je možnosť tienenia väčších plôch, terás. Tešia sa veľkej obľube aj v bytoch, kde ich zákazníci využívajú ako tienenie na balkónoch. Ovládanie markíz je veľmi jednoduché. Základným typom je ovládanie kľukou. Pri väčších plochách je pohodlnejšie motorické ovládanie so spínačom alebo diaľkovým ovládaním.

Záver

Príjemný tieň a chládok sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi – na výber sú interiérové aj exteriérové riešenia. Ak si teda chcete užívať komfort príjemného tieňa neobmedzene, neváhajte sa u nás bližšie informovať na ktorýkoľvek z uvedených produktov. Pretože tieniaca technika ponúka riešenie pre každého zákazníka.

tieniaca technika