Plávajúce podlahy: Otázky a odpovede #1

Aké plávajúce podlahy ponúkate?

V ponuke máme plávajúce podlahy  laminátové, korkové, vinylové podlahy, z ktorých vzorky nájdete u nás v oboch obchodných kanceláriách.

Aké značky podláh ponúkate?

Laminátové, korkové a kompozitné podlahy ponúkame značky Egger, KronoOriginal, Parador.

V akých hrúbkach sa jednotlivé plávajúce podlahy predávajú?

Kompozitné podlahy máme v hrúbke 5 mm a 8 mm, laminátové podlahy od 7mm do 10mm a korkové podlahy v hrúbke 10mm. Drevené sú hrúbky 15mm s 3mm nášlapom.

Aké parametre treba pri výbere podlahy brať do úvahy?

Pre každého z Vás sú podstatné iné informácie, preto je táto otázka na samostatný článok. V skratke, nie každá podlaha je vhodná na podlahové kúrenie, rôzne typy a hrúbky sú vhodné do rôznych priestorov. V zásade nie vždy platí, čím je podlaha hrubšia, tým lepšia.

Máte v ponuke aj plávajúce podlahy s drážkou?

Áno, v súčasnosti je veľmi žiadaná laminátová podlaha s tzv. 4V alebo 2V drážkou. To znamená, že hrany jednotlivých lamiel sú zbrúsené. Pri 4V drážkach to je na všetkých štyroch hranách, tým po položení vzniká dojem parkiet, každá lamela je viditeľná. Pri 2V drážkach sú zbrúsené iba dlhšie hrany podlahy a tým po položení vzniká opticky dojem jednej dlhej lamely, čo pôsobí veľmi efektne.

Aký je rozdiel v podlahe, keď je na pohľad rovnaká, ale cena je rôzna?

Stáva sa, že zákazník príde s informáciou o „tej istej“ podlahe, ktorá bola niekde výrazne lacnejšia. V čom teda spočíva rozdiel? Je to najmä v kvalite použitých materiálov, ktoré samotnú podlahu vytvárajú. To sa teda odráža napríklad v hustote daného materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená, či v odolnosti podlahy voči odieraniu.

Môže sa použiť laminátová podlaha aj v kúpeľni?

Áno, v ponuke sú aj tzv. AQUA podlahy, ktoré sú vhodné priamo do kúpeľní, odolné voči vlhkosti a vode. Takto môžete mať položenú rovnakú podlahu jednoliato v celom priestore.

Na čo si treba dať pozor pred pokládkou podlahy?

Každý typ plávajúcej podlahy potrebuje trošku iné podmienky na to, aby bola položená vo vhodných podmienkach. Pri vinylovej podlahe si treba dať pozor na rovnosť podkladu, pretože tento typ podlahy okopíruje každú nerovnosť (najmä v prípade tenších celoplošne lepených prevedení). Pri laminátovej a korkovej podlahe je veľmi dôležitá vlhkosť, teda vlhkosť priestoru a zároveň vlhkosť podkladu. V každom prípade je dobré nechať podlahu pred samotnou pokládkou v miestnosti, kde sa bude pokladať, aby sa aklimatizovala.

Ako veľmi si treba dať záležať pri výbere podložky pod podlahu?

Veľmi. A toto si dovolíme zdôrazniť niekoľkokrát – kvalitná podložka Vám výrazne predĺži životnosť a kvalitu podlahy, ktorú ste si vybrali. Nie je dôležité, aby bola podložka hrubá, ale hutná, aby zniesla záťaž. Teda treba sa pýtať na jej zaťažiteľnosť, ktorá sa udáva v tonách na meter štvorcový. V prípade, že máte podlahové kúrenie, treba predajcu o tom informovať tak isto, pretože pri podlahovom kúrení sa dbá aj na ďalšie dôležité vlastnosti.

Je montáž plávajúcej podlahy náročná?

Plávajúcu podlahu si dokáže zručný zákazník položiť aj sám, pretože súčasné podlahy sa montujú systémom „click“. Teda jednotlivé lamely sa do seba iba zaklikávajú, zaklapnú do seba. Ide najmä o laminátové a korkové podlahy. Drevené podlahy a vinylové podlahy sa vo veľa prípadoch odporúčajú celoplošne nalepiť, a teda už nie sú úplne „plávajúce“. Samotná montáž týmto spôsobom je náročnejšia.

Máte v ponuke aj doplnky k plávajúcim podlahám?

Áno, na jednom mieste viete u nás poriešiť všetko – podlahu, podložku, obvodové lišty, doplnky k lištám, prechodové a ukončovacie lišty. Rovnako ponúkame aj chémiu – lepidlá na lepenie líšt alebo celoplošné nalepenie podlahy, aquagely, opravné sady, silikóny a podobne.

Je údržba plávajúcej podlahy náročná?

Táto odpoveď sa opäť rôzni podľa typu podlahy. Vinylová podlahy je na údržbu najjednoduchšia, pretože je veľmi odolná či už voči vlhkosti alebo oderu. Laminátovú a korkovú podlahu odporúčame pravidelne vysávať a zotrieť vlhkou handrou. Čím menej budete tieto typy podlahy máčať, tým dlhšie si udržia svoj pôvodný lesk. Pri drevenej podlahe závisí od jej povrchu. Keďže ide o prírodný materiál, treba používať výhradne prípravky určené na ošetrenie drevenej lakovanej alebo olejovanej podlahy.

plavajuce_podlahy

Všetky ďalšie informácie si môžete pozrieť priamo na stránkach výrobcov Parador, Egger, alebo KronoOriginal.