ÚDRŽBA PLASTOVÝCH OKIEN PRED ZIMOU

Pravidelná údržba plastových okien je veľmi dôležitá. Tentokrát však nemáme namysli len pravidelné umývanie sklených tabúľ, ale celkovú údržbu okna ako takého. Ideálny čas na takúto činnosť je pred zimou, kedy treba spraviť zopár základných opatrení, ktoré predĺžia životnosť nielen samotnému oknu, ale aj samotným doplnkom k oknám.

1. Údržba sietí proti hmyzu

Siete proti hmyzu odporúčame na zimu stiahnuť dolu. Ich funkcia v zimnom období nie je žiadna, pretože hmyz v tomto čase nelieta a nemá teda pred čím chrániť. Jednoducho povoľte háčiky, ktoré ju držia o tesnenie rámu a môžete ju stiahnuť dnu. Je dobré ju vyumývať (ako rám, tak aj samotnú sieťovinu) a zbaviť nečistôt. Takto očistenú sieť odložte, na jar ju použijete znovu. A prečo je dobré siete z okien stiahnuť? Väčšina zákazníkov má siete proti hmyzu s plastovou sieťovinou. Tá sa zmenami teplôt a inými meteo vplyvmi postupne opotrebováva, až sa postupom času môže prederaviť. Rovnako aj rám siete pokiaľ máte spojený s plastovými rohmi má dlhšiu životnosť, pokiaľ je chránený pred zimou. Platí jednoduché – akýkoľvek nevystužený plast je lepšie nevystavovať extrémnym výkyvom teplôt, pretože jeho rozťahovanie a následné sťahovanie postupne deformuje samotný výrobok.

údržba plastových okien siete

údržba plastových okien siete

2. Údržba plastových okien – tesnenie

Všetky plastové okná majú po svojom obvode na ráme aj krídle dorazové tesnenie. Údržba v tomto prípade znamená pretrieť ho handrou a pretrieť silikónovým olejom. Tá tesnenie „oživí“ a ochráni ho pred predčasným popraskaním. Popraskané tesnenie môže mať v budúcnosti za následok zlý doraz okna, a teda prenikanie vzduchu z exteriéru do interiéru. Výmena tohoto tesnenia môže byť po čase náročná, pretože každý profil okna sa vyvíja a napriek tomu, že profilová rada je stále v ponuke (napr. Aluplast IDEAL 4000 je na trhu už niekoľko rokov), tesnenie používané v tej aktuálnej nemusí byť použiteľné do rovnakých okien vyrobených pred 7 rokmi. Z toho vyplýva, že prevencia je oveľa jednoduchšia voľba ako následné riešenie dôsledku pri poškodení.

3. Údržba plastových okien – kovanie

Údržba kovania je pre plastové okná veľmi dôležitá, pretože kovanie zabezpečuje celú funkčnosť okna tak, ako ho zákazník potrebuje používať. Kovanie je na novom okne od výroby mastné. Časom sa však mazivo stráca, vysychá. Preto je dobré raz ročne toto kovanie premazať buď technickou vazelínou alebo akýmkoľvek iným technickým mazivom. Potom krídlo okna zavrieť a pohýbať kľučkou niekoľkokrát, aby sa nové mazivo dostalo po čo najväčšej možnej časti kovania. Pri umývaní kovania sa treba vyhnúť agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť jeho ochrannú protikoróznu vrstvu. Takto udržiavané kovanie bude aj na dávno vymenených oknách stále fungovať ako nové a nebude sa zadrhávať. V prípade, že okná nejdú dobre zavrieť, ide ťažšie kľučka a podobne, treba kontaktovať svojho dodávateľa a informovať sa na záručný a pozáručný servis.

údržba plastových okien kovanie

údržba plastových okien kovanie

4. Údržba skla a parapetných dosiek

V neposlednom rade je pri plastových oknách potrebná údržba izolačného skla a parapetných dosiek. Oba prvky sa udržiavajú umývaním (gazdinky ich väčšinou čistia aj niekoľkokrát v roku). Odporúčame používať neagresívne saponáty a materiály s jemným vláknom, ktoré pri umývaní „z hrubej špiny“ nepoškriabu povrch skla alebo parapetnej dosky. Na vyleštenie už potom treba použiť zaužívané techniky či už vysokotlakový čistič, alebo stierku s gumou, alebo prípravky na leštenie s novinami. Jednoducho čo komu vyhovuje lepšie, to nech si vyberie.

Záver

Pravidelná údržba plastových okien nespočíva len v umývaní rámov a skiel, ale rovnako vhodná je údržba ostatných častí okna aspoň raz ročne. Treba myslieť na siete proti hmyzu, tesnenie, kovanie, ako aj na parapetné dosky a sklo. Pri takejto pravidelnej údržbe môžete predĺžiť životnosť nielen oknám, ale aj jednotlivým doplnkom.