Interiérové posuvné dvere a ich dva zásadné nedostatky

Interiérové dvere v posuvnom prevedení, konkrétne nástenné prevedenie, sú jedna z častých volieb pri riešení interiéru bytu či domu. Z dizajnového hľadiska máte na výber hneď niekoľko riešení. Máme na mysli prevedenie s hornou garnižou a obložkovou zárubňou v prevedení vo farbe dverí, alebo závesný systém na vodiacej lište bez obloženia otvoru.

Tento článok je však venovaný ich funkcionalite, nie vzhľadu. Chcete vedieť viac? Tak čítajte ďalej.

Posuvné dvere v kombinácii s obložkovou zárubňou

Bežne používaný model posuvných dverí je z hornou garnižou v kombinácii s obložkovou zárubňou, ktorá prekrýva stavebný otvor. Je to cenovo dostupné riešenie, ktorým šetríte miesto v interiéri a zároveň viete zachovať jednotný dizajn z pohľadovej strany.

Čo je však hlavným nedostatkom takýchto dverí? Tým, že dverné krídlo nedolieha o obložku, netesní. A teda netvorí dostatočnú zvukovú ani tepelnú izoláciu v priestore. Preto takéto prevedenie dverí neodporúčame na oddelenie izieb alebo pracovní.

Zaujímajú Vás interiérové dvere? Vyberte si z našej ponuky

Placeholder image used to represent products being showcased in a banner.

Posuvné dvere bez obložkovej zárubne

Obdobnú situáciu máte aj v prípade modernejšieho prevedenia posuvných dverí, a teda bez obložky. Takéto dvere sa môžu posúvať po rôznych hliníkových koľajniciach (závisí len na ponuke výrobcu). Pri takomto prevedení sa neobkladá stavebný otvor žiadnou zárubňou. Teda opäť, dverné krídlo sa o nič nedoviera, teda netesní.

Kam teda takéto dvere umiestniť?

Ideálnym využitím pre posuvné dvere sú napríklad šatníky alebo predelenie kuchyne a obývačky. Dokonale plnia svoju dizajnovú úlohu, šetria priestor pri otvorení a zároveň nie je požiadavka na tlmenie hluku.

Interiérové posuvné dvere sú krásne riešenie tam, kde potrebujeme maximálne využiť priestor alebo keď sa rozhodneme o dizajnový prvok. Avšak ich hlavným nedostatkom je veľmi nízka tepelná a zvuková izolácia, preto odporúčame vopred zvážiť, kde interiérové posuvné dvere umiestnite.

Sledujte nás aj na našich sociálnych stieťach