Nové interiérové dvere bez búrania starých zárubní? Žiadny problém

Ako začať?

Pri rekonštrukciách bytov a domov sa stretávame s rôznymi typmi zárubní. Pôvodné interiérové dvere môžu byť osadené v drevenej, kovovej šróbovanej alebo kovovej zalievanej zárubni. Demontáž drevených a kovových šróbovaných zárubní je veľmi rýchla a jednoduchá. Problém väčšinou nastáva pri demontáži zalievaných zárubní. Na demontáž kovovej zárubne nepoznáme žiadny špeciálny nástroj ani návod, ako to spraviť jednoducho, rýchlo a bezbolestne. Pri demontáži zalievanej zárubne častokrát dochádza k značnému poškodeniu múru, nehovoriac o opadnutej maľovke alebo omietke.

Demontáž pôvodnej zárubne

Búranie zalievanej zárubne má význam pri “hrubej stavbe“ na začiatku rozsiahlejších rekonštrukcií. V prípade, že už máte položenú plávajúcu podlahu alebo dlažbu, sú urobené obklady alebo natiahnuté omietky, demontáž neodporúčame. Veľmi ľahko totiž poškodíte veľa z toho, čo ste už pracne zrekonštruovali.

Keď žiadne búranie neprichádza do úvahy

Ako teda začať, keď búrania už máte plné zuby a ďalší hrubý zásah, čo spôsobí veľa neporiadku a škody neprichádza do úvahy?

Máte na výber z troch možností:

1, Obklad kovovej zárubne klasickou obložkovou regulovanou zárubňou

Je to pomerne jednoduchý a rýchly spôsob montáže. V podstate použijete taký istý typ obložky, ako keby ste osádzali interiérové dvere na čistý múr. Nevýhodou však je zmenšenie svetlosti a prechodu otvoru, a to až o 10 cm. Napríklad ak ste mali interiérové dvere do obývačky 80 cm, po použití takejto obložky z nich budú len 70 cm interiérové dvere. Svetlosť výšky sa zmenší tiež, asi o 4 cm. A čo v kúpeľni alebo na toalete, kde máte pôvodne 60 cm dvere? Tam bohužiaľ toto riešenie nefunguje vôbec, pretože nové dvere by ste potrebovali 50 cm, a také sa štandardne nevyrábajú.

2, Obklad kovovej zárubne špeciálne upravenou regulovanou obložkovou zárubňou

Na tento spôsob sa vyrába špeciálne upravená zárubňa, ktorú odporúčame v prípade záujmu použiť od výrobcu Kasard alebo PortaDoors. Z vlastnej skúsenosti a porovnania viacerých možností sú tieto tou najlepšou voľbou. Výhodou je, že prechod/svetlosť zárubne sa zúži len o 3 cm a dverné krídlo zostáva v pôvodnej šírke. To znamená, že do všetkých izieb, aj do toalety a kúpeľne sa dostanete rovnako pohodlne ako pred tým.

Nevýhodou je cena, pretože špeciálne zárubne sú drahšie ako klasické regulované zárubne, a tiež montáž a zameranie takýchto zárubní je náročnejšia.

3, Výmena dverných krídel za nové do pôvodných kovových zárubní

Táto posledná možnosť Vás vyjde najmenej, pretože kovovú zárubňu ponecháte tú, ktorú ste mali doteraz a vymeníte len krídlo interiérových dverí. Predtým však, ako sa rozhodnete pre túto možnosť, treba si správne skontrolovať a pomerať kovovú zárubňu.

Ako si správne zmerať pôvodnú kovovú zárubňu

Tu Vám ponúkame technický postup, ako správne skontrolovať, či sú Vaše pôvodné zárubne vhodné len pre výmenu nového krídla:

  1. skontrolujeme, či máme zárubňu pre dvere s poldrážkou (ľudovo povedané pre falcové dvere)
  2. zmeriame šírky zárubne v poldrážke na troch miestach, odchýlka do mínusu môže byť max. 5 mm. Ak meriame v poldrážke na zárubni, je rozmer väčší od svetlej šírky o 30 mm. Typizované svetlé šírky jednokrídlových dverí sú 600, 700, 800, 900, 1000, 1100 (v mm)
  3. skontrolujeme svetlú výšku – pozor, vždy od dokončenej podlahy, nie od prahu a podobne. Normalizovaná hodnota podľa STN je 1970 mm.
  4. určíme orientáciu dverí (pravé/ľavé)
  5. skontrolujeme rozmiestnenie pántov (závesov). Meriame vždy dosadacie plochy
  6. skontrolujeme priemer čapov na pántoch (10 mm) – nemeriame vonkajšok pántov
  7. skontrolujeme rozmiestnenie otvorov pre západku a závoru v zárubni
  8. skontrolujeme odklon zárubne od zvislosti, kontrolu je treba robiť 2 m dlhou vodováhou, na obidvoch “nohách” v rovine kolmej na múr. Pre klasické dvere je dobré, ak je odklon do 4 mm. Ak je odklon na obidvoch „nohách“, musí ísť o odchýlku do toho istého smeru. Ak ide opačne, odchýlky sa spočítavajú.

Ak pôvodná zárubňa touto kontrolou neprejde, určite treba voliť variant 2 alebo alebo podstúpiť náročnejšiu cestu spojenú s demontážou zalievanej zárubne. 

POZRIEŤ KATALÓG DVERÍ PORTADOORS

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na Facebooku a na Google+ a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z cien všetkých našich služieb a produktov (platí na neakciový tovar).

Nové interiérové dvere bez búrania starých zárubní? Žiadny problém