Plávajúca podlaha alebo keramická dlažba?

Prečo plávajúca podlaha?

Jednou z najpodstatnejších častí pri realizácii interiéru bytu alebo domu je správny výber podlahovej krytiny. Čo je lepšie – plávajúca podlaha alebo keramická dlažba? Tento výber je preto tak veľmi dôležitý, pretože vytvára Vaše „teplo domova“. Bežne sa však stretávame, že zákazníci vlastne úplne presne nevedia, čo spojenie plávajúca podlaha znamená. Väčšinou je táto definícia automaticky spojená s laminátovou podlahou. To je však veľmi zúžený uhol pohľadu, pretože do tejto kategórie okrem laminátových patria aj vinylové, korkové a drevené podlahy. A teda presne pre takto široké zastúpenie produktov je plávajúca podlaha vhodná skutočne do každého priestoru.

Výhody plávajúcej podlahy

  • ponúka rôzne materiály – laminát, vinyl, korok, drevo
  • ponúka široké množstvo dekorov a farebných paliet
  • je jednoduchá na montáž
  • je nenáročná na údržbu
  • je vhodná pre všetky časti bytu alebo domu (denné a nočné časti domu, kúpeľne, kuchyne, terasy)
  • je príjemná na chodenie bosými nohami
  • je ľahko vymeniteľná
  • je cenovo dostupná pre všetky kategórie

„Nevýhody“ plávajúcej podlahy

Ako sme už spomenuli, na základe mylnej predstave o podlahe vníma mnoho ľudí plávajúcu podlahu ako nevhodný produkt v kombinácii s podlahovým kúrením. Ako prvý argument je teda prirodzene odpoveď: „Dlažba je oveľa skôr zohriata podlahovým kúrením“. A my vravíme, áno aj nie.

Kedy je dlažba zohriata skôr?

V prípade, že hovoríme o laminátovej, korkovej alebo drevenej plávajúcej podlahe, v takom prípade je v kombinácii s podložkou väčší tepelný odpor, preto jej zohriatie trvá dlhšie ako pri keramickej dlažbe. Na druhej strane, akú dlhú časť roka naozaj vykurujeme? Je to niekoľko mesiacov v roku, aj pri tuhšej zime menšina. Zvyšok roka, keď sa kúrenie nepoužíva, je keramická dlažba veľmi chladná. Za to laminátová, no najmä korková a drevená plávajúca podlaha nebude pocitovo vytvárať nikdy taký chlad ako dlažba, ani v lete, ani v zime.

Kedy rozdiel nie je taký výrazný?

Zostal variant vinylovej podlahy, a tá je teda z hľadiska tepelného odporu najväčším konkurentom pre keramickú dlažbu. Závisí len na zákazníkovi, či si vyberie tenšiu podlahu (napr. 2,5mm), ktorá sa lepí, alebo vinylovú plávajúcu podlahu (min. 4mm a viac), ktorá je jednoduchá na pokládku.

Čo z toho vyplýva?

Podľa nášho subjektívneho názoru, nech je keramická dlažba akokoľvek praktická, patrí skôr do predsiení bytov a domov ako do interiéru. Plávajúca podlaha ponúka niekoľko materiálových variantov – laminát, vinyl, korok a drevo, preto sa nedá jednoznačne povedať, že z hľadiska tepelného odporu nie je konkurencieschopná keramickej dlažbe. A že sa plávajúcej podlahy netreba báť ani v kuchyni, dokonca v kúpeľni či toalete, o tom sa dočítate už čoskoro.

POZRIEŤ KATALÓG LAMINÁTOVÝCH PODLÁH

Páčil sa Vám tento článok?

Podporte nás na Facebooku a na Google+ a získajte okamžitú 5% ZĽAVU z cien všetkých našich služieb a produktov (platí na neakciový tovar).

plávajúca podlaha a deti