Ako vyberať okná na novostavby

Úvod

Pri stavbe nového domu sa kladie veľký dôraz na každý zvolený prvok stavby. Dobrý projekt veľa napovie realizujúcim stavbárom, ktorí dokážu s majiteľom domu odkonzultovať všetko potrebné. Súčasťou hrubej stavby sú samozrejme výplne otvorov, teda okná a dvere. Poďme sa teda pozrieť, ako vyberať okná na novostavby.

Plastové okná na novostavby

Najčastejšou voľbou medzi širokým spektrom produktov sú plastové okná na novostavby rodinných domov. Vzhľadom k trendom nízkoenergetických až pasívnych hodnôt obytných jednotiek, pri výbere plastového okna jednoznačne odporúčame vyberať to najlepšie, čo na trhu s plastovými oknami aktuálne je. Z našej ponuky preto vyberáme určite okná Salamander BluEvolution 92. Až 92 mm stavebná hĺbka rámu zabezpečuje oknu vysokú tepelnú izoláciu, rovnako ako stabilitu a pevnosť celého okna. Tieto okná na novostavby sú zasklievané jedine izolačným 3-sklom, ktoré má hrúbku od 48 mm. Keďže sklo tvorí väčšinu plochy celého okna, je dobré sústrediť sa aj na dištančný rámik vo vnútri skla. Čím menej vodivý, tým lepšie. Preto tieto okná ponúkame jedine s teplým rámikom (Swisspacer), aby sa tepelný prestup minimalizoval.

Hliníkové okná na novostavby

Hliníkové okná sú rovnako správnou voľbou na novostavbu ako plastové. Zvlášť je lepšie viac zainvestovať a vybrať si túto možnosť v oblastiach s možnosťou extrémneho teplotného rozdielu (napr. chaty alebo domy v horách). Rovnako sú ale žiadané aj ako okná na novostavby v bežnom prostredí. Prečo? Pevnosť tohto materiálu takmer nepozná hraníc. Teda pokiaľ plánujete neštandardné veľké presklenia, či už kombinácie úzkych, širokých alebo vysokých okien v akejkoľvek funkcii, nad inou možnosťou sa ani neoplatí rozmýšľať. Pokiaľ si necháte od nás poradiť, z našej ponuky vyberáme okná na novostavby z profilu Aluprof MB 86 HI (prípadne MB 70 HI). Z hľadiska tepelno-izolačných vlastností sa hliníkové okná posunuli výrazne dopredu, preto sú správnou voľbou. Pri novostavbách je opäť samozrejmé zasklenie 3-sklom s teplým rámikom.

Ako si vybrať?

Základom správneho výberu je dobrá komunikácia už s projektantom. Veľa zákazníkov sa až „slepo“drží projektu napriek tomu, že je očividné, že ich možnosti a chute okolo preferencií projektanta ani nešli. Preto je dobré komunikovať aj okná na novostavbu od začiatku (keďže sú samozrejmou súčasťou projektu) – čo sa mi páči, čo by som chcel, na čo reálne mám prostriedky. Keď sa toto správne a citlivo určí už pri tvorbe projektu, postupuje sa podstatne jednoduchšie pri samotnej stavbe. Na základe skúseností môžeme povedať, že väčšina našich klientov volí možnosť plastových okien Salamander BluEvolution 92 v kombinácii s profilom Aluprof MB 86 HI alebo 70 HI ako východy na terasy (HS Portal systém) alebo veľké fixné presklenia. Rovnako často sa vyberajú skôr hliníkové dvere ako plastové, ale o tom si povieme niečo nabudúce.

okná na novostavby

Záver

Okná sú dôležitou súčasťou hrubej stavby, ktorá je nielen statickou pevnosťou Vášho domova, ale rovnako udržuje jeho teplo a pohodlie. Je len na Vás, či sa rozhodnete pre plastové alebo hliníkové okná. Aktuálna ponuka našich produktov vie naplniť Vaše očakávania a požiadavky pre tie najlepšie výplne otvorov.