Správne vetranie = základ zdravej domácnosti
Ako každú zimu, aj tento rok sa nám ozvalo niekoľko zákazníkov, že majú reklamáciu na ich nové okná, že majú zarosené sklá, že ich treba prísť vymeniť. Áno, pravidelne sa tieto telefonáty opakujú najmä počas zimných mesiacov, kedy je v domácnostiach rovnako vlhko ako obvykle, no vonku mrzne a užívatelia si myslia, že vetranie mikroventiláciou stačí. Ale je to naozaj tak? Prečo teda nevolá každý zákazník, ale len stotina zo všetkých?
Rozhodli sme sa preto, že Vás v tomto článku informujeme čo to o tom, aké je správne vetranie v lete, v zime, aby ste si osvojili zopár jednoduchých pravidiel ako na to.
Prečo je správne vetranie také dôležité?
Vedeli ste o tom, že 4 členná rodina dokáže vyprodukovať vlhkosť 150 až 200 litrov vody mesačne len tým, že dýcha? K tomu si pripočítajme vodnú paru z varenia, žehlenia, sprchovania sa, vlhkosť z prádla, ktoré sušíme často vnútri a ani na kvety na parapetách netreba zabúdať. Ideálna vlhkosť v interiéri je max do 70%. Lenže povedzme si na rovinu, kto má doma vlhkomer a podľa aktuálnej vlhkosti doma vetrá. My sme sa teda s takým zákazníkom ešte nestretli. Pokiaľ je dlhodobá vlhkosť vzduchu vyššia aj v exteriéri, napríklad na jeseň, treba si dať na vetraní veľmi záležať, aby si človek nezarobil doma na vznik plesní a na z toho plynúce ďalšie problémy.
Správne vetranie v teplých mesiacoch
Ako sme už naznačili v úvode, správne vetranie je dôležité vo všetkých ročných obdobiach. Faktom ale je, že na jar a v lete, kedy sa otepľuje a vonku je príjmne, je to oveľa jednoduchšie. Pokiaľ nie je vonku príliš horúco a už nie je nutné kúriť, vetrať môžete v podstate v priebehu celého dňa prostredníctvom mikroventilácie. Túto funkciu majú všetky naša otváravo-sklopné okná (teda tie, kde je aj ventilačka). Základom však je ráno pred odchodom do práce, do školy vyvetrať nárazovo, teda otvorením okna v každej izbe dokorán. Rovnako tak aj večer pred spaním. Vytvorením prievanu sa vzduch vymení najrýchlejšie. Vlhký vzduch z interiéru sa prestrieda so suchším vzduchom z exteriéru.
Keď už v lete nastupujú vysoké teploty cez deň, najlepším spôsobom je vetranie v noci alebo v skorých ranných hodinách. Mikroventiláciu radšej vynechajte, pretože aj keď je to vetranie len cez štrbinu, horúci vzduch sa Vám dovnútra predsa dostane. A keď bývate v zateplenom bytovom alebo rodinnom dome, tak už sami dobre viete, že len ťažko sa nahriaty vzduch opäť ochladí. Treba si nájsť ten najvhodnejší čas pre každého, pretože správne vetranie v takom teple je rovnako nutné ako v zime.
Správne vetranie v zimných mesiacoch
V zime je to s vetraním trochu náročnejšie, najmä pre teplomilných ľudí. Je veľmi dôležité vetrať nárazovo, teda aspoň 2x denne (pokiaľ sa doma nezdržujete), prípadne častejšie. Správne vetranie v zime teda znamená okná otvoriť dokorán na 5 až 10 minút. Pokiaľ sa dá, na ten čas môžete vypnúť radiátory. Rovnako jednoducho sa to dá odsledovať aj cez sklo. Teda keď otvoríme okno, vonkajšia tabuľa skla sa zarosí. Vetráme dovtedy, kým sa táto para nestratí. Treba si zapamätať, že rovnako dôležité je aj pravidelné kúrenie. Teda pokiaľ sa aj v niektorých častiach domácnosti nezdržujete (hlavne v prípade väčších rodinných domov), ideálna teplota je 21 °C. Je to preto, že v studenom prostredí sa vlhký vzduch vyzráža a „skryje“ do stien. A tam vzniká živná pôda pre vznik plesní. Vetranie cez ventilačky alebo mikroventiláciu je úplne nevhodné, pretože zbytočne ochladzujete vonkajšie steny, no zároveň však k výmene vzduchu dochádza len veľmi pomaly. Vetraním cez ventilačky by ste mali vetrať aspoň 2 hodiny (!), aby to malo požadovaný efekt. Čo samozrejme z pohľadu spotreby energie na kúrenie je neefektívne. Preto si v chladných mesiacoch treba zapamätať, že vetráme krátko a nárazovo.
Bez ohľadu na ročné obdobie, v kuchyni odporúčame znížiť vlhkosť varením s pokrievkou a používaním odsávania. Rovnako aj v kúpeľni (pokiaľ tam nie je okno) je dobré používať ventilátor, resp. odsávanie, ktoré necháme pustené aj niekoľko minút po sprchovaní alebo kúpaní.
Čo si treba zapamätať
- každá činnosť v domácnosti produkuje vlhkosť
- správne vetranie je základom zdravej domácnosti v každom ročnom období
- vetranie v letných mesiacoch >> pri vysokých teplotách nárazovo v noci alebo skoro ráno, inak cez ventilačku alebo mikroventiláciu
- vetranie v zimných mesiacoch >> nárazovo minimálne 2x denne 5 až 10 minút, mikroventiláciu nepoužívame
- priemerná teplota by nemala klesnúť pod 21 °C
- dodržiavaním základných zásad sa vyhneme vznikom plesní a následným alergiám a rôznym dýchacím ochoreniam