Vchodové dvere do domu

Vchodové dvere do domu sú rovnako dôležitou časťou obvodového plášťa ako okná. Pri ich výbere sa majiteľ domu zväčša nielen na materiál tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj na dizajn dverí ako takých. Aké vchodové dvere si teda viete vybrať u nás?

Vchodové dvere do domu – hliníkové vs. plastové

Dnešný trh ponúka širokú škálu materiálových prevedení vchodových dverí. Dôležité je spomenúť, že všetky vchodové dvere objednávame presne podľa daného stavebného otvoru, nie podľa typizovaných veľkostí krídel. Teda každá objednávka je šitá namieru konkrétnej požiadavke. V našej ponuke nájdete vchodové dvere do domu z hliníkových alebo plastových profilov v rôznych prevedeniach (v závislosti od požadovaných tepelnoizolačných vlastností):

Hliníkové vchodové dvere sú vhodné do akéhokoľvek rodinného domu. Farebná škála RAL nástrekov umožňuje výber z viac ako 200 farebných odtieňov, v ktorých sa dajú dvere vyrobiť. Pevnosť materiálu v kombinácii so zatepleným rámom a krídlom profilového systému poskytuje zákazníkovi dokonalý komfort pri používaní takýchto dverí. Hliníkové dvere sú veľmi odolné voči poškodeniu, nepodliehajú zmenám teplôt, teda nie je nutné ich „doštelovávať“. Pre milovníkov prírodných odtieňov je možnosť hliníkové dvere olaminovať, teda prispôsobiť ich farbe okien. Rozmerovo sú (takmer) neobmedzené. Najčastejšie ich zákazníci volia pri novostavbách rodinných domov, no čoraz viac dostávajú svoj priestor aj pri rekonštrukciách.

Plastové vchodové dvere sú rovnako vhodné do rodinných domov. Farebne sa dajú riešiť rovnako ako plastové okná, teda obojstranne biele, jednostranná alebo obojstranná laminácia. Paleta farieb sa odlišuje v závislosti od výrobcu dverného profilu. Keďže sa vyrábajú z plastu, vnútro rámu a krídla je vystužené celoobvodovými oceľovými výstuhami. Napriek tomu pri zmenách teplôt dochádza k miernym pohybom, preto treba plastové dvere občas „doštelovať“. Jednokrídlové prevedenie odporúčame realizovať maximálne v rozmeroch 1050×2200 (vrátane rámu). Cenovo sú dostupnejšie ako hliníkové dvere, ich životnosť je však kratšia. Plastové dvere sú najčastejšou voľbou pri rekonštrukciách, do novostavieb sa už takmer nevyberajú.

Vchodové dvere – čo obsahujú

Pri výmene vchodových dverí treba brať do úvahy fakt, že sa nedajú použiť na pôvodné zárubne. Teda vymieňa sa celá konštrukcia vrátane rámu a prahu dverí. Vchodové dvere do domu obsahujú:

 • rám dverí – nová zárubňa
 • krídlo dverí – tvorí dizajn dverí
 • prah dverí – Al prah vysoký 2 cm
 • pánty dverí – štandardne 3 alebo 4 ks v závislosti od výšky
 • kovanie dverí – štandardne kľučka/kľučka alebo guľa/kľučka alebo madlá

Vzhľad vchodových dverí – štandardné vs. ozdobné výplne

Ako sme už vyššie spomenuli, pri výbere vchodových dverí sa zákazník nesústredí len na technické vlastnosti. Rovnako dôležitý je celkový vzhľad dverí, pretože tvoria „vstupnú bránu do pevnosti“. Pokiaľ zákazník preferuje rovné tvary a jednoduchšie delenie, môže si vybrať z niekoľkých štandardných prevedení. Ak je však záujem skôr o rôzne oblé tvary, vitrážne sklá alebo ultramoderný dizajn, ponúkame širokú škálu ozdobných výplní.

 • štandardný dizajn

V štandardnom prevedení prídu dvere od výrobcu ako celok. To znamená, že aj vzhľadová úprava dverného krídla je výsledkom jedného výrobného procesu. Výhodou je cenová dostupnosť a kratší termín dodania (čo ale platí najmä v mimosezónnom období). Ide o kombináciu presklenej a plnej (plastovej) časti. Ponuka štandardných prevedení:

vchodové dvere do domu štandardné prevedenie

Pri týchto typoch prevedení je možnosť pracovať s umiestnením priečky, rozmerom skla alebo výplne. V našej ponuke nájdete štandardné prevedenie v hrúbkach od 24 mm do 36 mm (teda zasklenie alebo výplň izolačným 2-sklom alebo 3-sklom). Častejšie sa stretávame s tým, že štandardné prevedenie je voľbou pri plastových dverách ako hliníkových.

 • ozdobné výplne

Ďalšou možnosťou pri výbere dizajnu vchodových dverí sú ozdobné výplne. Tie sú vhodné rovnako ako pre hliníkové, tak pre plastové dvere. Vyrábajú sa v hrúbkach od 24 mm do 44 mm. Opäť sa kombinuje presklená časť s plnou časťou. Pre hliníkové dvere odporúčame hliníkové výplne, prípadne materiál HPL, pre plastové dvere plastové výplne alebo opäť materiál HPL. Všetky ozdobné výplne, ktoré máme v ponuke, sú značky GAVA. Tento výrobca vyrába vysoko kvalitné dverné ozdobné výplne, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou a stálosťou materiálu. Pre nás je to overená značka na trhu. Malá ukážka typov ozdobných výplní:

vchodové dvere do domu ozdobné výplne

Všetky výplne sú odfotené ilustračne. Dajú sa použiť pri všetkých typoch dverí (1-krídlové, 2-krídlové, s bočnými svetlíkmi). Rovnako farebné prevedenie je možné v niekoľkých variantoch, teda nielen vo farbe, v ktorej sú uvedené v katalógu alebo na web stránke.

Prevedenie dverí podľa rozmeru

Vchodové dvere do domu v hliníkovom alebo plastovom prevedení ponúkame vždy presne podľa danej potreby zákazníka, teda vyrábajú sa presne podľa rozmeru stavebného otvoru. Podľa veľkosti stavebného otvoru vieme objednať dvere:

 • 1-krídlové – dvere s celkovou šírkou max 1050 mm. Technicky je možné vyrobiť aj širšie (najmä pri hliníkovom prevedení), ale vzhľadom k miestu, ktoré dvere potrebujú k otvoreniu a ťažšej manipulácii to neodporúčame
 • 2-krídlové – dvere od šírky 1400 mm (prípadne menej). Aktívne je vždy jedno hlavné krídlo ovládané kľučkou, druhé pasívne krídlo je zaistené poistkou a otvára sa len v prípade potreby (teda nie pri každodennom používaní)
 • 1-krídlové s bočným svetlíkom – používajú sa pri stavebných otvoroch, ktoré sú taký „medzirozmer“. Aktívne je jedno krídlo, bočný svetlík je pevný, neotvárateľný
 • kombinácie s ostatnými svetlíkmi – v prípade nadrozmerov (či už z hľadiska šírky alebo výšky) sa stavebný otvor vie vyplniť pevnými bočnými svetlíkmi a nadsvetlíkmi

Záver

Ponúkame vchodové dvere do domu v rôznych materiálových (hliníkové alebo plastové) a dizajnových prevedeniach. Dvere sa vyrábajú presne na mieru podľa potreby zákazníka, nie podľa typizovaných rozmerov. Na výber je široká paleta farieb, či už drevodekorov alebo RAL nástrekov. Sú vhodné rovnako pre rekonštrukcie ako aj novostavby rodinných domov.