Štandardnú starostlivosť o okná poznáme všetci – dôkladné umytie rámov a skiel je samozrejmosťou. Vysvetlil Vám už ale niekto dôkladne, ako sa starať o kovanie a tesnenie okien? Čítajte dokonca, všetko sa dozviete.

Starostlivosť o okná – kovanie

Prečo je dôležité robiť údržbu kovania? Nečistoty na kovaní môžu spôsobiť jeho nedostatočné fungovanie, teda nedoliehanie okien k rámu. Naviac, časom môže dôjsť k trvalému poškodeniu, ktoré nikto z nás nechce, pretože v takom prípade strácajú okná funkčnosť.

Postupujte podľa týchto krokov pre kvalitnú údržbu kovania:

 • očistite kovanie od povrchových nečistôt ako je prach a iné drobné častice
 • umyte kovanie vlhkou handrou z mikrovlákna (prípadne použite mydlový roztok)
 • následne použite silikónové alebo teflónové mazivo na dôkladné premazanie všetkých častí kovania
 • nechajte pár minút pôsobiť
 • zatvorte krídlo okna o rám a pomaly pohybujte kľučkou, aby sa mazivo dostalo do všetkých častí kovania
 • pozn.: okrem samotného kovania na krídle nezabudnite ani na pánty a prítlaky, teda v podstate na všetky kovové časti okna
laminatove_podlahy_egger_home_kingsize_EHL065_dub_weinburg_svetly _damiper

Starostlivosť o okná – tesnenie

Prečo je dôležité robiť údržbu tesnenia? Tesnenie je guma, ktorá poveternostnými vplyvmi stráca svoju pružnosť a elasticitu. Teda dve základné vlastnosti, ktoré z nej robia dokonalý tesniaci materiál pre okná. Pokiaľ tesnenie stvrdne, okná dobre netesnia a tak neplnia svoju funkciu.

Ako postupovať pre správnu údržbu tesnenia?

 • očistite tesnenie od prachových častíc
 • opäť použite handru z mikrovlákna a tesnenie umyte
 • naneste špeciálny prípravok na ochranu tesnenia – môžete použiť ten istý ako v prípade údržby kovania
 • jemne pretrite handričkou, aby sa prípravok dostal na celé tesnenie
 • nechajte pár minút pôsobiť
 • jemne opláchnite vodou

Potrebujete nové okná? Napíšte nám >>TU<< vypracujeme Vám nezáväznú ponuku.

Starostlivosť o okná – špeciálne prípravky

Silikónové alebo teflónové prípravky na údržbu kovania a tesnenia sú dôležité preto, pretože majú vlastnosti, ktoré tieto časti okien chránia dlhodobo. V prvom rade sú vodeodolné, a teda vydržia chrániť kovanie a tesnenie dlhodobo. Sú odolné voči poveternostným vplyvom. Ich výhodou je aj forma, v akej sa predávajú – ideálne hľadajte v spreji, pretože tie sa ľahšie aplikujú aj na ťažšie dostupné miesta v kovaní. Takéto prípravky nájdeš napríklad v tomto eshope.

Starostlivosť o okná – ideálny čas

Údržbu okien je ideálne vykonávať aspoň 2 krát ročne, teda pred letom a pred zimou. Nezúfajte, ak sa Vám to nepodarí, aj 1 krát ročne je lepšie ako nič, ideálne počas jarného upratovania.

Zhrnutie

Starostlivosť o okná, špeciálne o kovanie a tesnenie, je kľúčová v dlhovekosti a kvalitnom fungovaní Vašich okien. Údržbu okien robíme ideálne 2x ročne, minimálne 1x, a to na jar. Na údržbu kovania a tesnenia môžeme použiť rovnaké špeciálne prípravky, a to buď silikónové alebo teflónové mazivá. Tie vynikajú svojimi vlastnosťami ako sú odolnosť voči vode a poveternostným podmienkam. Okrem funkcie premazania obnovujú pružnosť a elasticitu.

Celú ponuku našich okien nájdete >>TU<< S výberom Vám radi poradíme.